4. unikát kresťanstva – nie si otrok, ale syn/dcéra.

Je tu jedna skvelá-skvelá správa pre teba:

„Pozrite, akú veľkú lásku nám daroval Otec: voláme sa Božími deťmi a nimi aj sme.(1 Jn 3, 1).

„ A tak už nie si otrok, ale syn“ (Gal 4, 7). 

Chápeš to? Si Božím synom, Božou dcérou!
Môžeš mať s Bohom vzťah, on sa nehanbí byť tvojím Otcom. Vo všetkom, čo máš, čo prežívaš, v čom sa topíš alebo povstávaš je s tebou Otec. Možno to počuješ prvýkrát a zdá sa ti to neuveriteľné. Veď toto si okrem kresťanstva nedovolí tvrdiť žiadne iné náboženstvo, žiaden Budha, ani Brahma, žiaden Kršna ani Gáneša.

A možno ti je slovo otec cudzie, možno svojho otca ani nepoznáš a možno je tvoj otec všetkým možným, len nie otcom. Aj keď tu na svete poznáme prípady, ako sa rodičia zriekli svojich detí, Otec to nikdy neurobí, nikdy sa ťa nevzdá.

Skús teraz chvíľu premýšľať nad tým, čo ti chcem povedať.
Neviem, či máš rád hory, prírodu alebo si skôr mestský typ. Neviem, aké máš záľuby, čo ti robí radosť a čo ťa štve. Vlastne toho o tebe vôbec veľa neviem. No jedno viem, že túžiš byť šťastný/á, že chceš byť prijímaný/á a rešpektovaný/á. Že tvoje srdce chce milovať a nadovšetko žiť. Skús si teraz na chvíľu predstaviť ten najkrajší okamih, aký si kedy zažil, ten najlepší pocit, najvzrušujúcejšie dobrodružstvo, najlahodnejšiu chuť a najjemnejšiu vôňu. Skús si predstaviť tú chvíľu, keď si cítil, že tvoje srdce je šťastné a nechcel/a si, aby tá chvíľa skončila. Buď si istý/á, že bola to chvíľa, keď sa Otec dotýkal tvojho srdca a ukazoval ti kúsok z toho, ako vyzerá život s ním. Tieto chvíle sú príchuťou jeho dobroty a ak sú ony len príchuťou, predstav si, čo všetko má pre teba pripravené v plnej chuti.

Na začiatku Evanjelia podľa sv. Jána čítame tieto slová: „Jednorodený Boh, ktorý je v lone Otca, ten o ňom priniesol zvesť.“ Ježiš nám prišiel povedať túto skvelú správu a darovať nám adoptívne synovstvo. On sa stal naším bratom, aby sme sa v ňom mohli stať Božími deťmi.

Stať sa Božím synom a dcérou je teda veľmi jednoduché. Netreba k tomu askézu, ani meditatívne cvičenia a ani žiaden poplatok. Vstupnou bránou je tvoj krst. Krstom sa stávaš jedným s Kristom. Ježiš žije v tebe a ty v ňom. A sila krstu v tebe pôsobí, ak tomu veríš.
No pozor, táto viera nie je slepá ani fanatická. Je to každodenné rozhodnutie dať Bohu priestor, aby ťa viedol, aby ťa chránil, aby ťa miloval.

Jeho rozhodnutie prijať ťa za syna je naveky platné. Ale záleží však aj od tvojho rozhodnutia prijať Boha za svojho Otca. Čo s tým teda urobíš je na tebe. Ale tí, ktorí to skúsili, vedia, že to rozhodnutie ROZHODNE stálo za to.

 

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.