Ako je na tom tvoj duchovný život?

Keď sa pozrieme cez okno von, vidíme, že príroda sa už dávno prebudila zo zimného spánku. Zúrodňujúci dážď kropí vyschnutú zem, prinášajúc vlahu a život. Naše lúky sa zazelenali a stromy sú obsypané kvitnúcimi kvetmi či zelenými listami. V prírode je dôležitý rast, aby rastliny naplnili svoj cieľ – priniesť ovocie.
Aj na seba sa môžeme pozrieť z pohľadu rastu. Ak napredujeme, zdokonaľujeme sa v akejkoľvek oblasti, je to viditeľné aj navonok. Ak to tak nie je, zdá sa, že stagnujeme, nevyvíjame sa a napokon zaostávame. Náš život prináša kvalitné alebo menej kvalitné „ovocie“.
Svätý Pavol vo svojom liste vyzýva Solúnčanov (a samozrejme aj nás): „..aby ste čoraz viac rástli v tom, čo ste od nás prijali: ako máte žiť a páčiť sa Bohu, ako aj žijete.“ (1 Sol 4, 1b) Povzbudzuje nás, aby to neskončilo tým, že verím v Boha, dôverujem mu, ale…túžim ho nasledovať, viac ho poznať?
Sv. Pavol tiež píše, aby sme čoraz viac rástli v bratskej láske, v milosrdenstve k sebe aj druhým, k službe druhým, vo vďačnosti (porov. 1 Sol 4, 9-11).
Nedávno som si položil sám pre seba otázku: „Rastie moja viera, môj vnútorný človek?“ A ako je to u Teba, rastie tvoja viera, nádej, láska? Ako môže rásť náš duchovný život?
Niekto zasial do nášho srdca semienko viery, niekto ďalší polieval , niekto hnojil a niekto ďalší uvidí rast, ktorý dáva Boh. Samozrejme aj toto semienko (ako každé iné) potrebuje starostlivosť. Ako sa staráš o svoje semienko viery? Potrebná je dobrá „pôda“ srdca. To čo vpúšťam do svojho srdca, čomu dávam priestor, čomu pripisujem prioritu,… Duchovný život rastie, ak venujem čas Bohu a svojmu srdcu.
Mne najviac pomáha:
Pravidelná účasť na sv. omši s prijatím eucharistie. Pravidelná sv. spoveď, spytovanie svedomia s odpustením sebe aj druhým. Čas na stíšenie v modlitbe, Božie slovo ako pokrm pre dušu, čas s ružencom na perách, milosrdná láska v službe druhým osobne i spoločenstvu, duchovná literatúra i podnecujúce myšlienky svätých. Čas na duchovnú obnovu mimo miesta svojho trvalého pobytu či dobrá prednáška a slovko povzbudenia od bratov a sestier na spoločných stretnutiach. Z času na čas aj dobrý kresťanský film alebo len pieseň na oslavu Boha.
Možností je nespočetne veľa. Hlavne neostaň stáť a pokračuj v raste vo viere. Hľadajme spoločne (ty aj ja) ako žiť a viac sa páčiť Bohu. Ak chceš, napíš pár slovami, čo tebe pomáha rásť. Budem sa tešiť na tvoje inšpirácie.

Ľubomír Lorenčík
lubo@komisia.sk

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.