Ježiš je Pán – Čo tieto slová znamenajú pre teba?

 

Oslovenie pán, pane v slovenčine adresujeme väčšinou dospelým mužom. Niekedy sa tento titul spája s autoritami, napr. veliteľom v armáde alebo kedysi dávno tak chudobný ľud nazýval svojich panovníkov. Biblické chápanie tohto slova je však diametrálne iné.
Keď Boh Mojžišovi zjavil svoje meno YHVH (יהוה) – „JA SOM, KTORÝ SOM“, bolo to niečo neslýchané a Boh vtedy veľmi zariskoval. Riskoval, že človek od tej chvíle jeho vzácne meno vysloví v hneve, v nadávke, v rúhaní a ktovie ešte ako. Aby sa tomu zabránilo a aby sa zvýraznil majestát tohto mena, biblickí spisovatelia postupne nahrádzali jeho vlastné meno v Biblii zástupným pomenovaním ADONAI“ (אֲדֹנָי), v našom preklade „Pán“. Toto pomenovanie preto nie je len pomenovaním, neoznačuje iba nejakú hodnosť a nie je to len bezmenné oslovenie. Je to predovšetkým vlastné Božie meno. Je to, akoby sme ho vyslovili v plnej kráse, rovnako, ako bolo vyslovené kedysi z horiaceho kra pod Sinajom, akurát sme z úcty použili iné písmenká.

My sme si však zvykli volať Ježiša Pánom trochu v inom zmysle. Buď v zmysle akéhosi bežného oslovenia (ako napr. pán Horák, pán Novotný,…) alebo v zmysle zovšeobecneného autoritatívneho titulu.

Je však veľký rozdiel, a na to nikdy nezabudnime, povedať – (p)án Ježiš Kristus – a povedať Ježiš Kristus je Pán.
Prečo?
Pápežský kazateľ Raniero Cantalamessa píše, ako ho prekvapilo, keď čítal, ako Ježiš vyháňal diablov a tí s krikom volali, že je Božím Synom alebo že je Boží Svätý. No nikdy neboli schopní povedať: „Ty si Pán.“

Tie slová je možné zvolať len z vnútorného presvedčenia, akoby sme tým vyhlásili: „Ježiš je Pán môjho života a ja mu patrím.“ A toto diabli nemohli, nedokázali ho vyznať za svojho Pána.

Sú to slová, ktoré majú moc, a preto sú veľmi vzácne. Majú moc rozhodnúť o našom živote: „Lebo ak svojimi ústami vyznávaš: „Ježiš je Pán!“ a vo svojom srdci uveríš, že Boh ho vzkriesil z mŕtvych, budeš spasený“ (Rim 10, 9).

Nájdime si v tieto dni čas, chvíľku osamote, kľaknime si a vyhlásme to viac srdcom ako perami: „Ježiš je Pán. Ježiš, si Pánom môjho života, si Pánom môjho srdca.“

…aby každý jazyk vyznával: Ježiš Kristus je Pán! na slávu Boha Otca.“

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.