Made in 21. Century (poriadok vs. Chaos II)

„Kým si ten bodrel neupraceš, nepôjdeš vonku!“  Aj takto to občas v mojom detstve vyzeralo. Neporiadok sa stal väzením a sloboda „tam vonku“, bola zrazu nedosiahnuteľná. Alebo aspoň časovo limitovaná slovom „kým“. Dnes sa ľudia utiahli k internetu a svet „tam vonku“ ich už neláka.

Možno má tá sloboda len inú formu. Pre niekoho je vyjadrením vlastných názorov, hodnôt…niečoho, za čo sa oplatí bojovať.
Ale čo robiť, keď je všetko dovolené? Za čo vlastne bojovať? Niekedy sa mi zdá, že už ani nepotrebujeme mať dôvod na boj. Len chceme víťaziť. Odniesť sa so vztýčenou hlavou, pýšiť sa svojou pravdou…Lebo omyly sa nenosia.

Pozorovaním sa veľa učíme. Máme omnoho väčší rozhľad ako naši predchodcovia. Vidíme vojny, katastrofy, protesty, násilie doma, krik v spoločnosti… Áno, aj ohováranie v politike nás formuje. Vytvárame si názory podľa správania tých, ktorí sa nazývajú DOSPELÝMI. Tí, ktorí nie sú schopní niesť zodpovednosť, prenechávajú výchovu celebritám a idolom. Influenceri sa nenadarmo tak volajú – ovplyvňovači. Udávať smer, povedať nadávku bez servítky priamo do očí, čo na tom, že niekoho zraním. Je to predsa súčasťou mojej show.

Do toho BORDELU sa sem tam primieša nejaký tichý hlas svedomia. Nezrozumiteľne len šumí v pozadí niečo o pravde. „Čo je pravda?“ spýtal sa Ježiša Pilát pred jeho odsúdením na smrť. Mal v rukách moc a bol zmätený. Nedokázal rozpoznať, čo je dobro a čo zlo.

Z jednej strany počuješ: „Každý má právo na život!“ a z druhej: „Každý máprávo na slobodnú voľbu!“
Z jedného konca: „Môžeš sa rozhodnúť, kým chceš byť – mužom, či ženou, slobodne sa rozhodni. Miluj koho chceš!“
Z iného: „Muž je mužom a žena ženou. Iba v normálnej rodine, kde je otec muž a matka ženou vyrastie zdravý a šťastný jedinec.“

Do toho sa mieša korupčná politika, fastfoodová enviromentalistika a iné. Mladý človek, nečudujem sa ti, že zažívaš chaos. Nečudujem sa, že máš depresie, úzkosť a samovražedné sklony. Pod kopou takého neporiadku sa ťažko zorientuje aj skúsený moreplavec.
Pre objavenie skutočnej Pravdy je potrebné najskôr upratať neporiadok. Záleží však ako to urobíš.

Ako vysávač

Nasaješ všetko. Nielen smeti, hračky, drobáky, ale kde tu aj ponožky. To robíš, keď prijímaš všetky názory a prispôsobuješ sa im. Ja osobne nikdy neviem, čo si takíto ľudia vo svojom vnútri naozaj myslia. Z každého rožku trošku:  napr. Neverím v karmu, ale rád pozerám horory, pomáham druhým (iba keď sa mi chce),  cvičím jógu a čítam si horoskopy. Na krku krížik, na zápästí červená šnúrka, chodím v nedeľu do kostola a občas sa presocializovane opijem. Ale to len preto, aby som vyhovel norme.  Povedzme si na rovinu. GULÁŠ.

Zametač

Smeti zhrniem po povrchu, niektoré zametiem pod koberec. Hlavne, že je naoko čisto. Takto žije aj mnoho kresťanov. Nikomu neubližujem, starám sa len o svoje veci, nehreším, nepijem. Naoko som dobrý človek. To sused, ten pije a vyváža sa na novom aute ako divý. Nezávidím, iba konštatujem.  Neohováram, veď to je pravda. Adoráciu povinne odkľačím, ruženec odrapocem a spokojne spím. A že Boh je prítomný, živý? No to určite…

Umyvátor

Z môjho pohľadu je to najlepší spôsob objavenia Pravdy. Ak patríš medzi tento druh ľudí, tak vieš rozlíšiť, čo je špina, smeť a čo užitočná vec. Títo ľudia väčšinou odstraňujú špinu láskyplným umývaním (nielen svojej podlahy). Aby si špinu dobre umyl, musíš si kľaknúť na kolená. Niekedy je to práca náročná a vyžaduje trpezlivosť. Dobrý pocit z čistoty je odmenou za námahu. Keď Ti Duch zjaví, čo je Pravda, všetko ostatné začne dávať zmysel. Tvoja cesta sa preto stane jasnejšou. Čo to znamená v praxi? Nechaj ľudí dohovoriť, neskáč do reči, neprerušuj ich. Rešpektuj ich názor. Pozoruj, ako sa ich myšlienky odzrkadľujú v ich živote a ak niekde robia chybu, s láskou ich usmerni. Snaž sa vždy hľadať dobro.

Teda prečo by si sa mal vlastne usilovať objaviť Pravdu?

Všetko čo by si na tomto svete získal, je ničím v porovnaní s tým, keď zistíš na čo si bol vlastne stvorený. Zmysel, ktorý pravda dáva, všetko ostatné poupratuje.

 

Zdenka Greštiaková

 

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.