Na Vianoce si želám Vianoce alebo ako vyzerajú Vianoce bez Betlehema?

Viete, odkiaľ sa do našej kultúry, do našich domovov a Vianoc tlačí tučný červený „Santa“?
Začalo to jednou z úspešných reklám, v ktorej firma Coca-Cola vyrukovala so znovuobjaveným Santa Clausom v predvianočnej kampani roku 1931. Táto postava s červenou čiapkou a plášťom sa veľmi rýchlo rozšírila po celom svete, pre mnohých, ako symbol Vianoc. Tento „Santa“ má paradoxne svoj pôvod v Európe.  Pochádza z devätnásteho storočia a vytvoril ho Nemec žijúci v Amerike Thomas Nast podľa tradičnej predstavy Mikuláša v nemeckom Falcku (originálna kresba je uvedená aj v ilustračnom obrázku tohto článku – bez červenej značky, samozrejme).
V jeho zobrazení nešlo ani tak o Santa Clausa a už vôbec nie o Vianoce. Podľa odborníkov bola táto kresba propagandou, týkajúcou sa nerozhodnosti vlády v otázke vyplácania vyšších miezd príslušníkom armády.   

Santa je teda obyčajný výplod propagandy a produkt komercializácie, nie symbol skutočných Vianoc. Ale o tom už dnes mnoho ľudí nevie.

O čom teda sú skutočné Vianoce? (O význame slova Vianoce sme už nedávno písali tu). No predsa o Vianociach. O betlehemskom príbehu, ktorý sa stal raz a navždy rozdelil dejiny človeka na „pred Kristom“ a „po Kristovi“. O príbehu, ktorý sa stal nielen symbolom, ale ktorý je sám podstatou Vianoc.
Preto „to, čo chcem, je Betlehem.“

 

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.