Naplnená Radosťou

Možno aj Tebe „pohne srdce“ keď vidíš fotku alebo video na nete, v ktorom chlapík bez nohy bicykluje, alebo žena bez rúk maľuje ústami. Nedávno som v Rádiu Lumen počul svedectvo nevidiacej mladej ženy, učiteľky. Asi neuhádneš čo vyučuje. Okrem povinných predmetov vedie divadelno-dramatický krúžok. Nadšene rozprávala o nácvikoch so študentmi a plánoch do budúcna. Jej asistentka o nej povedala, že Miška má aktivity, ktoré mnoho zdravých ľudí nezvláda: „Videli ste nevidiaceho človeka v divadle? Ona už navštívila vyše 200 divadelných predstavení.“ V rozhovore okrem iného povedala, že zbožňuje nové výzvy… Niečo vo mne, sa ozvalo. Namiesto súcitu, obdiv, ktorý dojíma…

Ako môže mať trpiaci človek radosť?
Je možné miešať bolesť s nádejou?
Ako nachádzať zmysel tam, kde ostatní nevidia nič?

Pozrime sa na postavu Ženy, o ktorej mnohí hovoria, že žila a žije naplno. Božie slovo, dôvera a do tretice radosť. To je zopár strán diamantu života Márie. Keď hovorím o radosti v jej živote, myslím tichú radosť. A tá je cestou ku stálosti, lebo ON „pamätá na svoje milosrdenstvo, ako sľúbil našim otcom.“ ( Lk 1,54)

Radosť Panny Márie je vybojovaná radosť. Nemá veľa spoločného s pohodičkou, alebo lacným smiechom. V životných ťažkostiach, vďaka dôvere v Božiu pomoc, postupne objavuje svoje dôvody na radosť. Myslím, že ako influencerka by vo svojich vlogoch  nedávala statusy: „celé zlé“…alebo „bolo to strašne dobré“.  Ona nedala na prvý dojem, ohúrenie, či vystrašenie.

Jej radosť je očistená radosť. Takú radosť zažíva človek čistého srdca, o akom hovorí Ježiš na vrchu blahoslavenstiev: „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha.“ (Mt 5,8) Srdce, ktoré cez dôveru vidí inak seba, ľudí i svet. A nesúdi.

Je to nadprirodzená radosť, že posledné slovo nemá smrť, ale život. Mária vie, že jej úloha nie je mať svoj život pod kontrolou. Ona ho v plnej zodpovednosti skryla pod ochranu Najvyššieho.

Takto chceme aj dnes, uprostred neistoty a znechutenia, objaviť prameň. Zdroj radosti, ktorý Panna Mária nosila pod srdcom a potom v srdci – Boha, ktorý povedal: „Ak je niekto smädný a verí vo mňa, tak nech príde a nech pije! Z jeho vnútra potečú prúdy živej vody.“ (porov. Jn 7, 37-38)

Tak sa teda nechajme nájsť, lebo ON je v nás, medzi nami a okolo nás.

7 radosti Panny Márie

1.radosť – ktorého si nepoškvrnená Panna, s radosťou počala z Ducha Svätého.

2.radosť – s ktorým si nepoškvrnená Panna, s radosťou navštívila sv. Alžbetu.

3.radosť – ktorého si nepoškvrnená Panna, s radosťou porodila v Betleheme.

4.radosť – ktorého si nepoškvrnená Panna, s radosťou predstavila Mudrcom ku klaňaniu.

5.radosť – ktorého si nepoškvrnená Panna, s radosťou našla v chráme.

6.radosť – ktorého si nepoškvrnená Panna, s radosťou prvá pozdravila po jeho zmŕtvychvstaní.

7.radosť – ktorý Ťa nepoškvrnená Panna, s radosťou vzal do neba a korunoval za kráľovnú neba i zeme.

 

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.