Poriadok vs. Chaos…čo z toho je v tvojom vnútri?

Občas sa možno aj vaším životom náhle preženie búrka a zmení nádherné azúrové pobrežie na Hirošimu. Aspoň to tak vyzerá. A  niekedy sa zasa naopak zbierajú zdanlivo malé maličkosti a zmenia krištáľovo čisté jazierko na zapáchajúcu nádrž.

Skús začať vo svojej izbe. Poobzeraj sa okolo seba. Si spokojný/á s tým ako to okolo teba vyzerá?  Alebo si typ človeka, ktorý neznesie zrnko prachu na poličke? Znervózňuje ťa, keď tvoj poriadok niekto naruší, alebo si kráľom svojho chaosu a nepotrebuješ mať veci pod kontrolou?

Otrok poriadku

Pre ostatných môže byť nepochopiteľné, prečo máš neustále upratané a tvoja izba vyzerá ako z katalógu. Ver mi poznám to. Keď dopiješ kávu a musíš isť umyť hrnček, vstaneš z postele a hneď si upravíš paplón, o „komínkoch“ v skrini ani nehovorím. Jednoducho sa cítiš dobre, keď má každá vec svoje miesto. Na jednej strane je to úžasné, si poriadkumilovný človek. Ale pozor! Pokiaľ nedokážeš mať pokoj vo svojom srdci pri neumytom tanieri a neustále napomínaš ostatných, aby pre TVOJE dobro dbali na čistotu, niečo nie je v poriadku. Začína to malým nepokojom, môže to prerásť do nespokojnosti, pretože to nie je podľa TVOJICH predstáv.

Teraz sa pozri na svoj život. Máš jasné predstavy a očakávania, ako by mal tvoj život vyzerať?  Máš pekne naplánovaný deň, mesiac, rok…? Gratulujem, práve si sa stal sám sebe pánom. Ak sa hneváš, že ťa niekto pri TVOJOM pláne vyrušil klopaním na dvere, ak si nervózny pri neočakávanom stretnutí a nemáš čas na život iných, tak mám pre teba novinku – si egoista.

Nebol si stvorený pre seba, ale si darom pre všetkých. Dobrá správa je, že Boh prišiel na túto zem, aby zbúral tvoje múry, ktoré si si tak dlho budoval. Dovoľ mu narušiť TVOJ systém a priprav sa na ten JEHO. Pretože JEHO plán je lepší, krajší, napínavejší a omnoho zábavnejší. Nechaj sa ním prekvapovať, pretože on je Bohom zázrakov.

Stratený v chaose

Možno ti tento článok zatiaľ nič nehovoril, pretože si úplne iný typ. Si spokojný so svojím životom, pretože nepotrebuješ mať všetko pod kontrolou. Proste „salámista“. Nervy ti robia akurát ľudia, ktorí zbytočne stresujú a stále ťa obmedzujú svojimi pravidlami či požiadavkami. Vytáča ťa, že si nemôžeš vychutnať čipsy s vyloženými nohami na stole. Stoličku pod kopou oblečenia nevidíš a miluješ pocit, keď si po dlhom dni vyzuješ ponožky rovno pri posteli. Si obkolesený množstvom vecí, ktoré nutne potrebuješ mať blízko pri sebe, a preto sa cítiš spokojne aj vo svojom neporiadku. Čuduješ sa ľuďom, ktorí ti nedovolia jesť v posteli a nechápeš, prečo by si mal utierať prach, keď sa aj tak znova napráši. Super, že si flegmoš, ale pozor! Znova tu niečo smrdí, a tým nemyslím ponožky…

Pozrime sa do tvojho vnútra. Žerie ťa vnútorný nepokoj, lebo nevieš kam všetky tie veci patria? Strácaš prehľad vo svojich úlohách a nepamätáš si, čo si komu sľúbil? Nič nestíhaš a všetko robíš na poslednú chvíľu. Nervozita, hádky, stres sú čoraz častejšie. Chceš to napraviť, ale nevieš, kde začať. Topíš sa v chaose a zúfalo túžiš po pokoji?

Poznám niekoho, kto ti dokáže pomôcť. Práve on dáva zmysel všetkému. Prišiel, aby si našiel pokoj. Dôveruj mu! Všetko bude v poriadku. Niekedy z Tvojho života odstráni veci nepotrebné a nahradí staré novým. Odovzdaj sa mu. Otvor svoje srdce, dovoľ mu, aby vyčistil tvoje vnútro a uzdravil rany. Pretože on ti bude rovnať chodníky.

Niekde medzi nebom a zemou

Mám rada poriadok a mám rada ľudí, ktorí ho nemajú radi. Je pre mňa preto obrovskou výzvou skrotiť túto moju úchylku pre dobro ostatných. V časoch, keď som myslela len na seba a svoje priority, som bola celá žeravá, keď mi niekto doma prebehol po čerstvo umytej dlážke. Potom som spoznala jeho, ktorý videl môj nezmyselný sebecký perfekcionizmus. A mal ma stále rád.

Uvedomila som si, že dôležitejší ako umytá podlaha je pokoj v rodine. Nevadí mi, že nestíham všetko čo som chcela, pretože viem, že najdôležitejšie je mať čas pre Boha. Učí ma, že zmeškaný autobus, či rozliate mlieko je súčasťou jeho plánu. Nemusím sa znepokojovať, keď to má pod kontrolou Boh, môj Otec. Veď všetko stvoril a určite vie lepšie než ja, čo mi prospeje.

Matka Tereza sa modlila: „Pane daj mi, čo mi chceš dať a vezmi si, čo mi chceš vziať.“ V tejto odovzdanosti sa nechávam viesť v tanci s ním. V mojom srdci sa usídlil radostný pokoj. A ak sa mi niečo nepodarí, už ma to tak nerozhodí. Pýtam sa: „Čo mi tým chceš, Otče, povedať? Odpoveď nájdem na kolenách pred Eucharistiou. Tam sa všetky moje starosti rozplynú. Zrazu už nie je podstatné, či mám alebo nemám poriadok. Lebo dôležité je byť s ním tu a teraz. Nehovorím, že jedna adorácia vyrieši všetky vaše problémy. Nie. Iba to, že keď zameriame svoj pohľad na Ježiša, na jeho rany, na jeho lásku, uvidíme omnoho viac, ako len svoje problémy. Cez prah svojej izby uvidíme ľudí, pre ktorých sa obetoval.

Koniec koncov…

Nezáleží na tom, čo je okolo teba, aj je v tvojom strede Boh. Pre Neho si dôležitý ty sám. Nie tvoj poriadok, či chaos. Si súčasťou jeho plánu, a tak mu ho pomôž naplniť. Vyber si slúchadlá z uší a začni načúvať, pozerať, pomáhať. Možno práve cez teba sa Boh dotkne srdca človeka…

Zdenka Greštiaková

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.