Štyri mýty o birmovke

Uplynulú nedeľu, keď sme slávili slávnosť Turíc, Zoslania Ducha Svätého, som prežíval obrovskú vďačnosť za dar sviatosti birmovania. Neviem ako vy, ale ja som sa na birmovku tešil. Keď sa pozriem späť, vidím, ako sa môj život presne v tom čase začal meniť. Začal dozrievať a dostávať nový smer.

Niekedy si možno myslíme, že celá príprava na birmovku je len na to, aby sme podali nejaký výkon. Aby sme si ju „zaslúžili.“ Je to jeden z mnohých mýtov. Lebo aj keby sme celý život žili len o chlebe a vode, nikdy si tento dar nezaslúžime. Birmovka je slobodným Božím darom pre nás a nikdy si ju ničím nedokážeme sami prisvojiť.
Skúsme sa teraz pozrieť na asi najväčšie mýty – nesprávne motivácie k birmovke:

  1. Bez birmovky sa nemôžem ženiť, vydávať v kostole

– nie je pravdou, že bez birmovky ti nedovolia svadbu v kostole. V skutočnosti neprijatie birmovky pre svadbu v kostole nie je prekážkou. Tento mýtus skôr poukazuje na to, že títo ľudia birmovke vôbec nerozumejú. A aj svadbu v kostole vnímajú skôr ako „folklór“, záležitosť tradície či sentimentálnej atmosféry než ako sviatosť a rozhodnutie o doživotnej vernosti pred tvárou Boha.

  1. Potrebujem ju, lebo moji rodičia, babky ma nútia, aby som ju prijal

birmovku nesmieš prijať kvôli tomu, že ťa niekto núti!
Skôr by si mal v sebe nájsť odvahu vysvetliť príbuzným, aby ťa nenútili do niečoho, s čím nie si stotožnený. S birmovkou totiž prijímaš zodpovednosť byť svedkom evanjelia. Ak to nemyslíš vážne, birmovka pre teba bude skôr záťažou a raz sa budeš zodpovedať za prijatie daru, ktorý si nijako nerozvíjal. To ti bude na veľkú, veľkú škodu – porov. Mt 25, 14 – 30.

  1. Chcem ju, lebo sa mi možno niekedy zíde to, že ju mám

tento postoj o tebe hovorí, že chceš birmovku ako zadné vrátka, ako „čo ak“. No pritom o ňu nemáš žiaden skutočný záujem. Možno raz, v ďalekej budúcnosti, keď ti to bude vyhovovať, si spomenieš, že si ju raz dávno prijal. No nebude ti v skutočnosti na nič. Ak to s birmovkou nemyslíš vážne, ak nie si pre ňu pevne rozhodnutý, radšej do toho nechoď.

  1. U nás v rodine je birmovka tradíciou

tradície sú pekné, ak sa týkajú kultúry človeka. Viera však nemôže byť iba tradičná, teda zo zvyku. Predstav si, že by si sa raz mal oženiť/mala vydať za niekoho, koho ti vyberú tvoji rodičia, lebo u vás v rodine je to „tradícia“. Vôbec toho človek nepoznáš, ale musíš si ho vziať, pretože tak to bolo aj pri tvojich rodičoch a ich rodičoch a ich…Ako by si sa cítil/a, čo by si urobil/a?

Prijať birmovku z tradície je niečo podobné, ako sme o tom hovorili pri druhom mýte. Nemá pre teba žiaden osoh, bude ti viac záťažou.
Pamätaj si: ak máš prijať birmovku, prijmi ju najmä kvôli sebe, nie kvôli druhým!

Toto sú teda nesprávne motivácie pre birmovku.
Na budúce sa pozrieme na to, na čo nám je a prečo by sme ju vôbec mali prijať.

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.