Trojica v nás

Nedávno som mal príležitosť byť na Kláštorisku v Slovenskom raji počas jednej duchovnej obnovy. Uprostred divokej prírody, kde kedysi kartuziánski mnísi zvládali život v dlhoročnom tichu a samote. Neviem, ako by som dopadol dnes ja. Mám rád spoločenstvo a dlho sám nevydržím. Samotu vyhľadávam, len keď som občas z niekoho sklamaný alebo unavený, aby som znova nazbieral sily mať rád.

Túžba po blízkosti s druhými ľuďmi je zrkadlom Boha v nás. Sme totiž stvorení na Boží obraz a Boh je spoločenstvo. Je trojjediný a je šťastný. Mnohí ľudia mi povedali, že nedokážu pochopiť, ako môže byť jeden Boh v troch osobách. Ale veď predsa vzťahy, rodiny, priateľstvá, stretká, spoločenstvá, sú odrazom Najsvätejšej Trojice v nás. Máme v sebe vpísanú túžbu po spoločenstve. A nie po hocijakom, ale po dokonalom. Keby sme si s druhými rozumeli tak, ako si rozumejú medzi sebou Otec a Syn do takej miery, že ich láska je ďalšou osobou. Syn túži po všetkom, čo chce Otec a Otec túži po všetkom, čo chce Syn. A Duch Svätý je darom pre nás, ktorý to túži naplniť. U nás to tak, žiaľ, nefunguje, ale to neznamená, že sa o to nemáme snažiť. Veď Ježiš nás pozýva k dokonalosti: „Buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec.“ (Mt 5,48)

Musíme si priznať, že sme rôzni. Mne chutí mliečna čokoláda a susedovi horká. Pre jedného z nás bolo úspechom mať na vysvedčení trojku, pre druhého dvojka znamenala nešťastie. Čo je pre mňa príležitosťou, pre iného môže byť krízou. Je vôbec možné prežívať jednotu podobnú jednote Trojice?

Odpoveď je jednoduchá. Je to možné vtedy, ak aj my budeme chcieť to, čo Nebeský Otec. Lebo čo chce On, chce aj Syn aj Duch Svätý. Keď každý člen spoločenstva bude hľadať Božiu víziu, nie svoju, postupne sa začneme zlaďovať a naša jednota bude v Bohu a v Božom zmýšľaní.

To isté platí aj v rodinách, medzi manželmi a spoločenstvami. Dostali sme dar Ducha Svätého. Ten nám pomáha, aby sme na kolenách v hlbokom vzťahu s Bohom, posilňovaní sviatosťami, rozlišovali Boží sen, ktorý o nás Boh sníva. Sen o našej jednote, šťastí, naplnenosti, spravodlivosti. Sen o kráľovstve lásky a pokoja.

Poznávať Boha znamená aj poznávať jeho sny, jeho zámer s nami a spôsob, akým to chce uskutočniť.

„Pane, veríme, že si milujúci Boh, nerozdielna Trojica Otec, Syn a Duch Svätý. Daj nech nám Duch Svätý zjavuje tvoj zámer s nami. Chceme byť tvojím verným obrazom.“

 

o. Matúš Reiner, kňaz.

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.