Viete, čo znamená slovo „Vianoce“?

Slovo, ktoré v nás evokuje niečo veľmi krásne, hrejivé pri srdci. Slovo, pri ktorom sa aj na tvárach malých detí rozžiari široký úsmev.

Vianoce pozná každý z nás. Ale význam tohto slova je mnohým ukrytý pod povrchom svetielok a kolied – a dnes už aj masívneho nakupovania.  Jazykovedci sa zhodujú, že toto slovo je prevzaté zo staronemeckého „winnahten“ alebo z mladšieho slova „weihnachten“, čo sa v stredoveku používalo vo význame „k svätým nociam.“ Slovo „Vianoce“ sú v porovnaní s inými jazykmi veľmi originálnym pomenovaním (oproti napr. „Christmas“ – angličtina,  „Roždestvo“ – ruština, „Boże Narodzenie“ – poľština). Ich pôvodný význam je jasný. Ide tu o posvätné noci, v ktorých sa slávi narodenie Boha a jeho príchod k nám na tento svet.

Dieťa zavinuté v plienkach, uložené v pastierskej stajni na slame… ťažko si predstaviť chudobnejšie miesto pre narodeného Kráľa. A predsa toto bol spôsob, ako sa prvýkrát v dejinách naplno zjavuje Boží Majestát – v chudobe a pokore malého dieťaťa odkázaného na plienky, materské mlieko a teplú náruč človeka. Napokon sa jeho Majestát završuje o niekoľko rokov neskôr na kríži – znova nahý Boh, namiesto jasieľ kríž a opäť otvorená náruč Boha odvrhnutá, utýraná a predsa dychtivá po ľudskom objatí.

Ale vráťme sa teraz ešte do Betlehema. „Ľud žil v očakávaní“ (Lk 3, 15),  tak to konštatuje Lukáš na začiatku svojho evanjelia. Ten čas bol výnimočný, pretože všetky predpovede, proroctvá  a ešte aj hviezdy (Mt 2, 2) poukazovali na tento čas, že má prísť niekto veľký, nový Vládca sveta. On skutočne prišiel, ale nie tak, ako ho mnohí očakávali. A tak si svet žil svojím rytmom a svojimi starosťami ďalej. Mnohí ho nespoznali, iní ho odmietli, ba boli aj takí, čo sa ho snažili zabiť. No tým, ktorí ho prijali, dal moc stať sa Božími deťmi (Jn 1, 12).
Aj dnes si náš svet žije svojimi starosťami a slávi svoje vianoce (o ktorých vôbec nič nevie).
Ale my sa tým nenechajme ovplyvniť. Naše Vianoce sú predsa časom „posvätných nocí“, keď si sprítomňujeme udalosti Betlehema, udalosti Boha, ktorý prichádza k nám.  

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.