Ave Eva

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, čo je najobdivuhodnejšie na Márii? Alebo sa skúsim opýtať inak…Aké vlastnosti by mal podľa vás mať dokonalý človek?

Skúsme nejaké tipy: nádherný vzhľad, úžasnú silu, nesmrteľnosť, odvahu čeliť náročným životným situáciám, život podľa pravdy a cti, výnimočnú inteligenciu, skvelý postreh, fascinujúci súcit k biednym a hlbokú empatiu. Určite by sme toho vedeli vymenovať omnoho viac. Ale keď sa teraz pozrieme iba na to, čo je tu uvedené, určite by to každému stačilo na to, aby sa cítil výnimočne.

Poznám istého človeka, ktorý by v tomto teste obstál. Je ním Mária, Ježišova i naša matka. Bola a stále je to skvelá žena, skvelá mama. Ak pozorne čítame evanjeliá, nájdeme ju, nenápadnú, avšak prítomnú v každej dôležitej udalosti Ježišovho života. To, čo sa o nej dočítame, bez problémov napĺňa ideál ľudskej dokonalosti. Áno, možno nemala silu ako Samson, poznanie ako Šalamún, možno nevedela vykladať sny ako Jozef a robiť divy ako Eliáš, napriek tomu bola dokonalejšou ako oni všetci.

Prečo?

Máriina dokonalosť spočívala v tom, že Bohu nikdy nepovedala nie. Ak to obrátime, znamená to, že Mária vo svojom živote vždy povedala Bohu ÁNO. A určite to nebolo vždy ľahké. Božie nároky sú niekedy príliš vysoké a v takýchto chvíľach sa najlepšie ukáže naša viera. Viera, ktorú tak často strácali aj apoštoli, ale Mária nikdy.

Ona bola najdokonalejším Božím stvorením, pretože vďaka jej neúnavnému „áno“ sa v jej živote dokonale odrážala Božia sláva. Hriech v ňom nikdy nenašiel ani štipku miesta, aby sa tam usídlil. Diabol nikdy nemal ani na chvíľu moc nad jej srdcom, pretože vždy patrilo celé Bohu.

Ak ju dnes pre niečo obdivujem, je to práve jej ÁNO. Každý deň sa učím tejto dokonalej múdrosti, no často zlyhávam a dávam Bohu svoje nie. Zo strachu, zo slabosti, z krehkej viery, z pokrivenej túžby. No nevzdávam sa, pretože sa vždy nanovo odovzdávam tej, ktorej ÁNO naveky zvíťazilo a prinieslo spásu do našich životov.

 

Daniel Lysý

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.