Blížime sa k cieľu…

Na začiatku tvojho púštneho kráčania si si určite zvolil cieľ, predsavzatie, plán… niečo, v čom sa chceš zlepšiť, miesto, kam sa chceš posunúť alebo oblasť v tvojom vnútri, ktorú je potrebné upratať. Pôstne obdobie sa pomaličky chýli ku koncu a skúsenosť viacerých pôstnych „bojovníkov“ hovorí o tom, že práve v tomto čase veľakrát prichádza frustrácia v znení „tento pôst mi to akosi nešlo“. Akokoľvek vidíš ty sám svojich 40 dní, tieto fakty nech ti slúžia na povzbudenie.

  1. Niečo si sa počas tej cesty určite naučil

O tom, že na všetko sa dá pozerať z viacerých uhlov pohľadu, si už určite počul. Platí to aj v prípade tvojej pôstnej snahy. Možno patríš medzi tých, ktorí sa cítia spokojní len v prípade, že majú za sebou dobré výsledky. To však čo je dobrý výsledok, si nastavia v mysli ešte pred tým, než sa začnú snažiť. Funguje to, keď to slúži ako motivácia. Nie však vtedy, keď ti to bráni vidieť aj malé pokroky či „vedľajšie“ výhry a na konci napokon ostávaš frustrovaný. V každej snahe a obzeraní sa za výsledkami je dôležité pozorne skúmať, čo sa zmenilo v tebe alebo v tvojom okolí. Možno si to nedal vždy na 100%, ale určite si sa naučil niečo nové. Možno si nezvládol vždy nesťažovať sa, ale tých pár krát, keď si to zvládol, si dobre pamätá tvoja mama, ktorá sa v tom čase mohla o teba oprieť a nebála sa poslať ťa na nákup. Nie je to víťazstvo?
Každá tvoja snaha a úsilie majú svoje ovocie. Uvidíš ho, keď sa naučíš byť vďačný za maličkosti. Odhoď sklamanie zo seba a radšej hlbšie skúmaj, čo všetko sa mení počas tvojej nie vždy dokonalej snahy meniť seba.

  1. Podstatou vždy bola, je a bude Láska

Božia láska k nám je bezpodmienečná a nie je to len obyčajná hláška zo Svätého písma. Ježiš na kríži vykúpil tvoju dušu bez podmienky, že už nikdy nezhrešíš. Išiel na kríž s tým, že pozná tvoju nedokonalosť a vedel, že nebudeš vždy verný. Hnala ho čistá láska a jediné, po čom túži, je tvoje srdce. Jemu ide vždy o vzťah, nie o tvoj výkon. Preto predsavzatia a ciele, ktoré si dávame na ceste k Nemu majú vždy slúžiť na prehĺbenie spoločného vzťahu s Ním, nie ako dôkaz lásky voči Nemu.
Ak si sa zriekol nejakého jedla či nápojov, tak nie pre nižšiu váhu a detox, ale aby si pochopil, že máš slobodu rozhodnúť sa neutlmovať svoju nervozitu alebo chuť iba týmto.
Ak si sa zriekol internetu, tak nie preto, aby si si oddýchol na pár týždňov od hier a sociálnych sietí, ale aby si pocítil slobodu v tom, že nemusíš svoju myseľ zahlcovať často nepodstatnými vecami a veľké množstvo času sa dá investovať lepšie a efektívnejšie.
Ak si ráno začal skôr vstávať, tak nie preto, aby si stihol vybaviť viac vecí, ale preto aby si upravil režim svojho tela, ktoré je darom od Boha a o ktoré sa máš starať…
Každá oblasť, kde si si niečo odriekol alebo niečo začal plniť, má svoju podstatu v približovaní sa Bohu a v prehlbovaní vzťahu.Keď tvojou inšpiráciou už viac nebude výkon, ale skutočná sloboda a Láska, bude sa ti lepšie kráčať a rýchlejšie budeš rásť. Pri tom všetkom však nezabúdaj na jedno – Boh nečaká, že to urobíš. Jeho túžbou je len byť bližšie k tvojmu srdcu a to môže len vtedy, keď ho ty sám budeš očisťovať 😉

  1. Pôst je jedinečná príležitosť, no nie jediná

Väčšinou sa rozhodneme vylepšovať svoje zvyky a životy práve v období pôstu alebo adventu. Sú to výnimočné príležitosti, keď svoju snahu môžeme spájať so slávením najdôležitejších udalostí Ježišovho života. Neznamená to však, že ak si niečo nestihol počas tohto pôstu, musíš čakať na ďalší. Vymeň myšlienky smútku z toho, že si to nestihol za radosť z toho, že si sa naštartoval správnym smerom. Nevzdávaj sa a pokračuj. Oslava Veľkej noci spočíva aj v tom, že krížom nám Ježiš vydobyl nekonečné množstvo druhých šancí.
Pri každej slabosti alebo páde sa môžeš oprieť o Jeho kríž, ktorý unesie všetko, čo ťa ťaží a o Jeho víťazstvo, v ktorom pramení tvoja večná sloboda.

Prajem ti veľa dobrých predsavzatí, ktoré budú očisťovať tvoje srdce a budovať silného ducha.
A nezabúdaj, keď teba bude ubúdať, vtedy ON môže v tebe rásť 😉

Erika Kohútová

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.