Skúste si tipnúť, ktoré slovo – Boh/láska – bude mať vo vyhľadávači viac odkazov…
Skúsil som teda a zobrazili sa výsledky: za 0,7s mi ponúklo 1840 000 000 nájdení na slovo „Boh“ (vyhľadával som ho v anglickom jazyku, teda God). Keď som však zadal slovo „láska“ (love), za približne rovnaký čas mi vyhľadalo sedemkrát viac odkazov. Zvláštne. Viem, že sa z tohto nedajú robiť nejaké závery, ale mohlo by sa zdať, že ľudia dnes hľadajú lásku sedemkrát viac, ako Boha.
Prečo je to tak?
V Prvom Jánovom liste nachádzame najkrajšiu biblickú charakteristiku Boha: „Boh je láska“ (1 Jn 4, 8).
Táto láska je iná ako všetky ostatné, ktoré poznáme. Táto láska sa zrieka seba samej kvôli milovanému. Zrieka sa totálne – ponižuje sa, nechá sa opľuť, zosmiešniť, utýrať a zabiť. V tomto porovnaní sa všetky ostatné zdania, či všetky naše predstavy o láske rozpadajú ako domček z karát.
Na druhej strane dnes ľudia definíciu Boha – Boh je láska – otočili. Zdá sa, že teraz platí láska je boh. Akosi sme si vytvorili karikatúru lásky a zbožstvili sme si ju. Podstata lásky upadla do zabudnutia a my sme sa uspokojili s nejakou umelou napodobneninou. Nečudo, že potom čoraz viac napríklad počúvame manželov, ako hovoria: „My už k sebe nič necítime.“
Skutočná láska sa pre nás stala akousi utópiou, ktorej dnes veria už iba (azda) deti.
Zajtra bude Červená streda. Nie, nebude to niečo ako „Valentín“. Bude to deň autentickej Lásky a tých, ktorí ju poznajú. Bude to deň silného svedectva, ktoré nám pripomína, že pre Lásku sa trpí. Že Láska nie je o peniazoch, pocitoch, či kráse, ale o vernosti, odvahe a obete – hodnotách, ktoré si naša spoločnosť už vymazala zo slovníka.
Ak dnes niekto hľadá ozajstnú Lásku a robí to bez Boha, jeho hľadanie je odsúdené k neúspechu. A to aj keď hľadá sedemkrát intenzívnejšie než niekto iný.
Preto myslime v túto stredu na našich bratov a sestry. Nezabudnime na ich svedectvo o Láske. Pamätajme, že ich láska sa nápadne podobá Božej… ponížená, opľutá, zosmiešnená, utýraná a zabitá.