Byť kresťanom viac alebo viac-menej?

Kto vie, čo všetko dnes evokuje ľuďom slovo kresťan. Fanatik, naivný blázon, tvrdohlavý zadubenec, pokrytecký farizej…s týmito asociáciami ľudí sa občas stretávam ja. Obávam sa, že za niektoré „počastovania“ si môžeme sami. Prečo? Jednoducho preto, lebo náš kresťanský život je kresťanstvom viac-menej. Ale čo vlastne znamená byť kresťanom?

V biblickej knihe Skutkov apoštolov nájdeme zmienku o tom, že v sýrskej Antiochii prvýkrát v dejinách nazvali učeníkov kresťanmi (Sk 11, 26). Podľa toho, ako sa správali a žili prví kresťania, by sme ich mohli jednoducho charakterizovať ako ľudí patriacich Kristovi.

A my dnes ako veľmi patríme Kristovi? Koľko miesta sme mu vyhradili v našom srdci? Obávam sa, že nie dosť, a to teraz píšem najmä za seba.

Ponúkam vám môj jednoduchý pohľad v troch bodoch na to, ako byť kresťanom naplno. Je to niečo, o čo sa usilujem každý deň, hoci niekedy viac a niekedy, žiaľ, viac-menej:

  1. Nikdy sa neuspokoj – nikdy sa neuspokoj s tým, ako ďaleko si už dotiahol kariéru kresťana. Možno si myslíš, že si iný a lepší ako tí ostatní. Spomeň si, že Ježiš urobil najviac výčitiek „zbožným“ farizejom a zákonníkom, práve s nimi mal najviac konfrontácii a práve im vyčítal tvrdosť srdca.
    Vždy sa dá ísť ďalej. Ak si myslíš, že život s Bohom je pre teba už len stará-známa rutina, asi s tebou niečo nie je v poriadku. Boh ťa dokáže prekvapiť niečím novým v každom období tvojho života. Spojenie „stačí mi to“ v kresťanskom slovníku neexistuje.
  2. Potrebujeme Kristovo zmýšľanie – žijeme v tomto svete. Žiaľ, často aj vyzeráme ako ľudia z tohto sveta.
    Naše pohľady, postoje, charakter a hodnoty nesmú byť určované normami tohto sveta. Viem, že je to veľmi ťažké vyzerať nemoderne, napr. pre svoje postoje v oblasti čistoty. Ale Pravda je len jedna a len skutočná Pravda ti dá silu obstáť v skúškach či silu kráčať ďalej uprostred najnáročnejších chvíľ tvojho života.
    Stačí sa jednoducho modliť: „Pane, daj mi tvoj pohľad na túto vec. Ukáž mi, čo je pravda.“ Neboj sa, jeho odpoveď na seba nenechá čakať.
  3. Máme rozvoniavať Kristovou vôňou – čo je Kristova vôňa? Jeho Duch, Tešiteľ. Mať Kristovu vôňu znamená nechať sa viesť a prinášať do tohto sveta Jeho Ducha. Každý, kto ťa stretne, zažije, že si iný, než ostatní. Že práve z teba ide niečo neobyčajne krásne a lahodné, niečo, čo mnohým chýba. Inými slovami je to šťavnaté ovocie Ducha, ktoré v tebe ľudia zakúšajú – láska, radosť, pokoj, zhovievavosť,…(Gal 5, 22-23).

Tak teda chceme byť kresťanmi viac?

 

Daniel Lysý

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.