Neviem ako ste na tom vy, ale ja som v minulosti často skĺzol k výroku v úvodzovkách a netušil som, ako veľmi sa mýlim. Môj „spravodlivý hnev“ nad pôstnym obdobím bol ovplyvnený naivnou predstavou o krotení svojich túžob a vytváraní heroických predsavzatí, ktoré som vždy dodržal asi tak na polovicu.
Možno je trochu zvláštne písať o pôste, hoci ešte pôstny čas nezačal (máme ešte dva týždne voľna;)), ale pripraviť sa naň bolo jedným z najlepších duchovných pravidiel, aké som sa v živote naučil. Áno, aj príprava na prípravu (keďže pôst je prípravou na Veľkú noc) je dôležitá.
Rád by som vám ponúkol štyri tipy na pôst, na ktoré je dobré pamätať už vopred:
1. Pôst nie je cieľom pôstneho obdobia. Cieľom je pokánie, ktoré doslovne znamená (gréc. „metanoia“) premena zmýšľania. Môžeme konať akúkoľvek formu pokánia, ale ak sa tým nepremení naša myseľ, naše postoje, náš charakter, a predovšetkým, ak sa neočistí naša láska, hm, stojí to za niečo?
2. Poznáme tri najčastejšie formy pokánia:
a) Pôst neznamená len zrieknutie sa jedla – čo tak dať si pôst od soc. sietí na internete, od telky, od nadávok a ohovárania, od hundrania, od poflakovania sa,… Záleží od našej motivácie. Ak našou motiváciou pre pôst nie je odriekanie z lásky (napr. chcem niečo ušetriť a podeliť sa s tým s chudobnými alebo chcem sa zrieknuť niečoho a obetovať to Bohu ako dar mojej slobody za hriešnikov), náš pôst nestojí za nič. A pôst predsa môže mať aj pozitívnu formu, teda nielen formu zriekania, ale aj robiť niečo navyše – upratať po sebe každý deň, pomôcť rodičom, viac sa usmievať na druhých, odpustiť niekomu, kto mi ublížil, pomôcť svojmu nepriateľovi, podeliť sa so sladkosťou, cielene niekoho povzbudiť – je tak mnoho foriem pôstu, záleží od našej túžby milovať, lebo láska je vždy kreatívna.
b) Ďalšou formou pokánia je modlitba. Ale pozor, pozor… Modlitba ako forma pokánia nenahrádza našu každodennú osobnú modlitbu. Skôr sa tu kladie dôraz na jej hĺbku, kvalitu a čas, ktorý jej chcem venovať. Ak sa napr. zriekneš nejakej inej nepotrebnej (ale obľúbenej) činnosti – typický príklad facebook – môžeš tento čas viac venovať Pánovi v modlitbe. Je skvelé ako sa tieto formy dokážu zladiť. Jedna uľahčuje druhú a obe nás majú privádzať ku konkrétnej praktickej láske.
Ako hovorieval sv. Augustín, „modlitba je Božia slabosť a naša sila.“ Tak si teraz predstav, čo všetko dokáže ten, kto sa modlí. Napokon sám Augustín a príbeh jeho obrátenia je toho skvelým príkladom 😉
c) Treťou formou je almužna. Almužna znamená deliť sa o dobro s druhými, teda nie je to len o peniazoch, aj keď práve ony bývajú typickým príkladom almužny. Darovať almužnu znamená s darom dávať kúsok svojho srdca. Tento dar má smerovať najmä k chudobným. Avšak nemusia to byť nutne len fyzicky chudobní ľudia. Pokojne sa to týka aj chudobných na lásku, radosť, povzbudenie, chudobných na milé slovo, chudobných na schopnosť učiť sa, chudobných na dávanie,… Spôsobov je opäť mnoho a je len na nás, čo si zvolíme.
3. Na začiatku ale aj počas celého pôstu pamätajme na cieľ a motiváciu. Motiváciou nášho pokánia má byť zbičovaná, zhanobená, opľutá a ukrižovaná Láska, ktorá dala celý svoj život do poslednej kvapky krvi, aby sme mohli byť slobodní. Aby sme, ako to sám povedal, mali život hojnejšie. Ak si uvedomíme, že toto všetko bol Ježiš ochotný urobiť pre nás, čo by sme potom pre Neho neurobili my? Čo by sme nezvládli, keď nás poháňa tak úžasná Láska?
A ak je cieľom pôstneho obdobia pokánie, cieľom samotného pokánia má byť naša túžba potešiť Ježišovu Lásku. Odpovedať na Jeho „žíznim“ , ktoré zo všetkých síl zvolal na kríži, keď za teba i mňa umieral. Ak chceš vedieť, prečo konať pokánie alebo ak chceš vedieť, či tvoje pokánie stojí za to, dívaj sa často na ukrižovaného Ježiša a nikdy sa nezmýliš.
4. Pri každej forme pokánia buďme vždy konkrétni (všeobecné predsavzatia typu „budem sa snažiť polepšiť“ za veľa nestoja) a cieľ nášho pokánia, ktorou je Láska, majme vždy pred očami.
Ideme na to?
Daniel Lysý