Keď bohémsku rapsódiu nespieva bohém

Možno ste už videli najnovší film, ktorý približuje život anglickej skupiny Queen. Film dostal názov podľa asi najslávnejšej skladby, akú táto skupina skomponovala – Bohemian rhapsody. Tieto dve slová by sa dali charakterizovať mnohými významami. Možno by sa tiež dala nazvať ako „Bezstarostná potulná pieseň so vzletným obsahom a formou“, ale to by nikoho nezaujalo .

Stačí ak poviem, že Bohémska rapsódia spôsobila revolúciu vo vtedajšom (70. roky) hudobnom priemysle (spočiatku bola odmietaná kvôli svojej dĺžke 5:55 min.) a navždy sa stala akousi ikonou skupiny Queen. Pamätám sa, ako som ju v puberte vyspevoval z plného hrdla a pritom som netušil, že v sebe ukrýva aj slová ako napr.: „Belzebul má  odloženého diabla pre mňa, pre mňa, pre mňa…“

Určite to nevyhnutne neznamená, že Bohémska rapsódia je okultná pieseň. Ak trochu poznáte texty skupiny Queen, zameriavali sa skôr na svetské témy a v textoch sa často hrajú so slovíčkami, hoci niekedy sa tam nájde aj čosi z kresťanstva. Teda určite nemali „túžbu“ byť okultní alebo priamo satanistickí (ale vždy odporúčam preložiť si texty piesní, ktoré sa nám páčia).

Najprekvapivejšou skladbou od skupiny Queen ostáva pieseň „Jesus“ ktorá v sebe nesie pôsobivú úctu k Ježišovi. Je akousi hlavnou myšlienkou, krátkym príbehom Ježišovho života vo veršoch a azda je spomienkou z obdobia Freddieho detstva, keď navštevoval Školu sv. Petra v indickom Bombaji. Jeho rodina však vyznávala zoroastrizmus a aj jeho pohreb napokon viedol zoroastrický kňaz, takže Freddie Mercury sám určite nebol kresťanom.

A teraz prečo tento článok?

Keď si pozriete film Bohemian rhapsody, možno to hneď nezistíte, ale mnohé hlasové nahrávky za Freddieho naspieval Marc Martel, Kanaďan, ktorého spev nápadne pripomína Mercuryho.

Marc Martel už v minulosti pracoval s členom skupiny Queen Rogerom Taylorom na projekte Queen extravaganza, do ktorého bol vybratý práve kvôli svojmu hlasu (https://www.youtube.com/watch?v=QkCxE2Lh458). Toto turné a nahrávky zožali veľký úspech.

Marc Martel však nie je iba bežným hudobníkom, ktorý chcel preraziť, zažiariť a zhasnúť ako väčšina hudobných hviezd dneška.  Ako líder kresťanskej skupiny Downhere v mnohých rozhovoroch uvádza, že to, čo sa mu podarilo v živote dokázať je Božím darom a že to zvládol iba vďaka tomu, že sa zaňho modlilo mnoho veriacich z jeho okolia: „Nie sme povolaní, aby sme mali strach. Myslím si, že Boh nás volá, aby sme sa zapojili do kultúry, rovnako, ako sa Ježiš angažoval vo svoju kultúre a nezostal trčať v „bezpečnom prostredí“ našich kostolov.“

O projekte Queen extravaganza povedal „Vidím to ako skvelú príležitosť, aby sa evanjelium šírilo akýmkoľvek spôsobom. Samozrejme, že sa nebudem môcť prísť na pódium s Queen a kázať evanjelium alebo niečo také, ale osobné svedectvo sa môže prejaviť na životoch ľudí, aj keď to bude mimo pódia, kto vie. Ja viem, že Boh môže použiť aj takúto vec.“   

Je skvelé, ak je v pozadí niečoho tak svetského ukryté čosi vzácne evanjeliové. Túžba hlásania Krista „zo striech“ si dokáže nájsť cestu všade. A Marc Martel je toho dobrým príkladom.

A čo my? Dokážeme premeniť hoci aj bohémsku rapsódiu nášho života na niečo Božie?

 

Daniel Lysý

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.