„Naše činy v živote sa raz odrazia vo večnosti“

Asi väčšina z vás pozná oscarový film Gladiátor s Russellom Croweom v hlavnej úlohe. Tento film získal mnoho ocenení a patrí medzi kultové filmy o hrdinstve, vernosti a odvahe.

V siedmej minúte úvodnej scény filmu z úst generála Maxima zaznejú slová, ktoré čítate v názve tohto článku. Len pripomínam, že tento film nemá žiadne náboženské pozadie. Ale táto veta je asi najlepšou z celého filmu.

Ako kresťania to možno vieme, ale napriek tomu si to potrebujeme pripomínať. Stále a znova a znova. Že každý z našich skutkov lásky má nesmiernu cenu a má dopad až za hranice večnosti.

Láska musí byť praktická, inak je len falošným citom

Máme toľko spôsobov, ako milovať prakticky. Možno to nevieme, nik nás to nenaučil, neukázal a možno aj preto sa tak mnoho mladých ľudí cíti unudene. Láska je však kreatívna a vždy si nájde spôsob ako sa prejaviť.
Poviem vám konkrétne, čo mám namysli. Pápež František napísal pred piatimi rokmi Encykliku Laudato Si (počuli ste už o nej?), v ktorej nás pozýva k veľmi praktickej láske a ohľaduplnosti. Je to láska k priestoru i spôsobu nášho života. Teda k tomu, kde a ako žijeme. K prostrediu, ktoré nazývame domovom.

Iste si už počul o globálnych enviromentálnych problémoch a katastrofách, ktoré sa vo svete dejú. A možno ti preblyslo hlavou, „mňa sa to netýka, ja s tým nič nedokážem urobiť.“ A potom si kráčal ulicou a uvidel na zemi veci, ktoré tam niekto odhodil len tak. lebo si to možno bol ty sám…  

Presne toto môže byť tvojím začiatkom, učením sa pokornej láske nášho Majstra. Keď prestaneš byť ľahostajným. Keď prekonáš samého seba, svoje ego a pohodlie. Keď dokážeš napr. zdvihnúť zo zeme niečo, čo tam nechal niekto iný. Možno sa pritom zašpiníš, možno to bude pre teba nepohodlné. A možno ťa pritom uvidia aj ľudia na ulici (máš na to odvahu?). No ty si pokojne spomeň na Ježiša, ako dvíha kríž napriek výsmechu okolostojacich. Aj takto môžeš prejaviť praktickú lásku, ktorej ovocie sa odrazí za hranicami večnosti. A aj toto môže byť TVOJA REVOLÚCIA o ktorej rappuje páter Sandesh Manuel.

P.S. môžeš sa pridať k našej kampani RE – 246 a dokázať, že tvoja láska je tvorivá a praktická 😉  

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.