Objaviť radosť v púšti.

Obdobie pôstu mnohí prežívajú v skormútenom pocite a domnienke, že sa musia vzdať svojich každodenných stravovacích rituálov a malých „potešení“ či rozptýlení. Vnímajú ho ako obdobie, ktoré musia prečkať, nie ako čas, z ktorého môžu čerpať.

Od popolcovej stredy už prešlo pár dní a možno aj ty sa začínaš cítiť utláčaný všetkými predsavzatiami, ktoré si si naložil na chrbát. Je vôbec možné v pôste prežívať radosť? Ako sa dá čerpať z tohto „umŕtvovania“?

V prvom rade je dobré ujasniť si, čo vo svojom živote vnímaš ako skutočnú radosť. My, ľudia, sme si zvykli zamieňať ju za chvíľkové potešenia a slasti, či pozitívne emócie. Do „radostného stavu“ sa vieme veľmi rýchlo dostať chutným jedlom, pravidelnou dávkou kofeínu s poobedným keksíkom, pozretím ďalšej časti seriálu, alebo skrolovaním virtuálnych svetov… V týchto zvykoch sa možno cítiš dobre, niekde vnútri sa však ozýva nespokojnosť. Je to hlas tvojej duše, ktorá sa v týchto „radostiach“ cíti prázdna. A hoci si fyzicky sýty a myseľ máš odreagovanú, tvoje vnútro ostáva hladné.

Pôst je čas, keď to môžeš zmeniť. Myslíš si, že toto obdobie ťa chce o tvoje radosti oberať. Jeho cieľom je však poukázať na niečo omnoho hodnotnejšie – TRVALÚ radosť, ktorú nájdeš v slobode od vecí, ktoré ťa robia šťastným iba na krátky čas. Všetky obety, ktoré v pôste prinášaš, sú úrodnou pôdou pre duchovný pokrm, ktorý ťa nasýti skutočnou radosťou. Odbremeňovaním svojho srdca od vecí, ktoré ho zaneprázdňujú a vypĺňaním vzniknutých prázdnych miest Božím slovom, modlitbou, a sústredením sa na potreby blížnych získaš slobodu. Verím, že keď to skúsiš, pocítiš skutočnú radosť..

V akomkoľvek procese sa teraz nachádzaš, príjmi Ježišove pozvanie roztrhnúť si srdce a vyčistiť ho od všetkého, čo prináša len dočasné potešenie. V púšti takéhoto srdca môže vyrásť ovocie trvalej radosti. A nezabúdaj – neopúšťaj púšť, lebo sa pripravíš o požehnanie.

 

Erika Kohútová

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.