Podcenili sme advent alebo čo s instantnými Vianocami?

Keď som sa v nedeľu večer vracal domov z prechádzky, zbadal som v okne bytovky blikajúce svetlo. Áno, nebol to sen, bol to vianočný stromček. Viem, že mnoho ľudí si pripravuje vianočnú výzdobu už pár dní pred Vianocami, ale…na Prvú adventnú nedeľu?

Každoročne si už počas adventu všímam, že stále viac a viac ľudí stráca pojem o pravom význame Vianoc. Vysvetielkované  námestia, ulice, parkoviská pri nákupných centrách,  vianočné koledy všade naokolo, reklamy plné vianočnej atmosféry spolu so štedrými paušálmi na vás vyskakujú priamo z televízora,… Nečudo, že strácame chuť po Vianociach. Do našich sŕdc sa vkráda len apatia a smútok.

Neviem, či to zažívate aj vy, no mne sa stáva, že mi známi pri debate o Vianociach rozprávajú o tom, ako sa tešia, keď ten „cirkus konečne skončí.“ A keď skončí, začne sa ďalší (trikrát horší) hon na ľudí s povianočnými výpredajmi. Najneuveriteľnejšie na tom všetkom však je, ako ľahko sa tým šialenstvom dokážeme nechať oklamať. Ktosi sa usiluje okradnúť nás o najnádhernejšie sviatky, aké máme, a zaujíma nás to ešte vôbec?

Nie nadarmo sa hovorí, „aký máš advent, také budeš mať aj Vianoce“ alebo „ak nepoznáš advent, nepoznáš ani Vianoce“ (mimochodom, všimli ste si, že v médiách advent neexistuje?). Ako môžeme prežívať chuť Vianoc bez prípravy na ne?

Chcel by som vás povzbudiť, aby ste si skúsili vychutnať tohtoročný advent naplno. Nenechajte sa obalamutiť ponukami na „lacné Vianoce“, nedovoľte, aby vaše srdce podľahlo tomu, čomu verí tento svet.

Emanuel – Boh s nami – prichádza k nám aj tento rok. Bez ohľadu na to, čo sa deje v politike, v ekonomike, v spoločnosti a v celom svete. Prichádza v tichu, chudobe, nebadane, pod rúškom noci, v podobe malého bezbranného dieťaťa, ktoré otvára náruč so smädom po ľudskej nehe a láske,…po našej láske. On je a vždy bude Boh s nami, lebo nám to sľúbil.

Aká bude naša odpoveď? Čo mu povieme, keď počas sviatkov prídeme k Betlehemu?

„Ježiš, prosím ťa, priprav moje srdce na tieto Vianoce, lebo ty si mojím najväčším darom. Nedovoľ, aby moje srdce ostalo bez teba. Ty, ktorý si Emanuel, ostaň so mnou, očisti vo mne  falošný obraz Vianoc, ako si kedysi očistil chrám od predavačov a naplň moju prázdnotu svojou radosťou, svojím životom.“

 

Daniel Lysý

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.