Sme vo svete, ale nie sme zo sveta

Mal si niekedy pocit, že nezapadáš do partie? Alebo tvoji spolužiaci sú úplne iní ako ty?

Toto môže byť prvý záblesk, že nie si z tohto sveta. Že si stvorený pre Božie kráľovstvo.

Ježiš prišiel na svet, aby nás spasil, ukázal nám Život a urobil nám miesto v nebi. Nenechal sa obmedzovať tým, čo nám vnucuje tento svet: že najdôležitejší je tento deň, tento okamih a potom je vlastne jedno, ako žiješ, lebo raz aj tak umrieš. A preto si tento život uži čo najviac, pretože po smrti???  

Ježiš každý deň a každý moment žil s upriameným pohľadom na Otca a na večnosť. Bol vo svete, ale nebol zo sveta. A my, ako jeho milovaní priatelia, by sme ho mali napodobňovať.

Ako?
Každodennou modlitbou, častým prijímaním Eucharistie, svedectvom o Pravde a skutkami nezištnej lásky voči našim priateľom i nepriateľom. Bez rozdielu a bez predsudkov.

Dobrým príkladom v tomto  je jeden taliansky mladík, dnes už svätý. Volal sa Nunzio Sulprizio. Dokázal niečo, čo nedokáže každý. Keď vážne ochorel, prijal túto skutočnosť s pokojom. Spojil svoje utrpenie s Kristovým. Napriek veľkým bolestiam sa neľutoval, ale pomáhal ostatným pacientom v nemocnici, v ktorej sa sám podroboval liečbe. Bol v tomto svete, ale jeho krátky život svedčil o skutočnosti, že nebol zo sveta. Boh cez neho ukázal svetu, že všetko, čo je z Boha, premáha svet, jeho logiku a idey, ktorými sa nás ľudia zo sveta snažia presviedčať. Nie, nie, ani choroba či utrpenie, ani bolesť ani smrť nemajú posledné slovo. Iba Boh.

Počas jeho blahorečenia v roku 1963 pápež o ňom Pavol VI. povedal: „Nunzio nás učí, že obdobie mladosti by sme nemali považovať za vek mnohých vášní, nevyhnutných pádov, neprekonateľných kríz, pesimizmu, sebectva. Skôr vám povie, že byť mladý je milosť… Učí vás, drahí mladí, ako vy môžete obnoviť svet, v ktorom vás Božia prozreteľnosť volá žiť. Je na vás, aby ste sa zasvätili pre spásu spoločnosti, ktorá potrebuje silné a nebojácne duše.“

To je presne to, čím môže príklad mladého chlapca z 19. storočia osloviť súčasný svet. Dnešným mladým hovorí, že môžu obnoviť svet, ktorý potrebuje ich energické svedectvo radosti zo života.
A dospelých zasa učí, že generácia násťročných nemusí byť iba nerozvážna vo svojom myslení a konaní, ale tiež povznesená a milujúca.

Sima Hritzová

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.