Stále niečo nové

Pred nami je ďalšia výzva. O chvíľu sa začne nový školský rok. Pre viacerých to bude vyšší ročník, pre iných nová škola alebo aj úplné cudzie mesto spojené s bývaním na internáte. No jedna vec to spája: Bude to opäť začiatok niečoho nového.

Začiatky bývajú ťažké. Osvojiť si priestor okolo seba zaberie čas. Ale to predsa nie je nič, čo by nebolo človeku a ani Bohu neprirodzené.

Boh mení smútok na radosť (porov. Jer 31, 13)

Starosti tohto sveta sú často prekážkami, ktoré musíme prekonávať. Vyzerajú ťažké a zdá sa, akoby bolo nemožné zdolať ich. A tak len nečinne prežívame, obdivujeme horu, namiesto toho, aby sme vystúpili navrch a skutočne mohli obdivovať krásu výhľadu zhora nadol.

Nenechaj, aby ťa starosti zablokovali. Ak ostaneš stáť, svet ťa bude ťahať dole. Preto sa neboj kráčať vpred, aj keď to nie je jednoduché. Boh ti batoh nikdy nenaloží tak, aby si to nezvládol. „Utrpenia tohto času nie sú hodny porovnávania s budúcou slávou, ktorá sa na nás má zjaviť“ (Rim 8, 18). Boh mení utrpenie na slávu, búrky na pokoj, púšte na oázy.

Hľa, Boh robí čosi nové, teraz to klíči, nebadáte? (porov. Iz 43, 19)

Sme na ceste. Napredujeme dopredu, pretože máme pred očami cieľ, ktorý chceme dosiahnuť. Ako kráčame, po čase sa nám zdá, že cesta zovšednieva. Všetko padá do fádneho stereotypu až zistíme, že stagnujeme. Takáto situácia nastane, ak pracujeme sami a vynecháme z toho Ducha Svätého. Navonok sa možno nemusí nič zmeniť, ale obsah vyprchal.

Pozvi každý deň do svojho života Ducha Svätého.

On je ten, kto dáva život. On je hýbateľ i hybná sila. Je zápal, ktorý potrebujeme. V práci ovlaženie a v plači potešenie. Je Tešiteľ, pomoc a svetlo na našej ceste. A všetko, čím je a čo robí, predpokladá vzťah, ktorý s ním máme. Alebo nemáme, hm?

Jedine vo vzťahu s Duchom Svätým zvládneš výzvy, ktoré sú pre tento školský rok pre teba pripravené. On dáva klíčiť životu v tebe a rodí stále niečo nové. Boh ti ponúka život v plnosti, tak prečo by si mal iba prežívať?

 

Peter Štark

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.