Stále som nenašiel to, čo som hľadal…

V roku 1987 zložila írska skupina U2 pieseň s názvom I still haven´t found what I am looking for. Možno ste ju už niekedy počuli a možno nie. Ale iste sa oplatí vypočuť si ju a aj si ju preložiť.
Tá pieseň je o dvoch veciach: o hľadaní a túžbe. Bono v nej spieva o tom, čo všetko urobil, len preto „aby som bol s tebou. No stále som nenašiel, čo som hľadal.“
Je v nej veľa metafor a myslím, že si netreba veľa domýšľať, aby človek zistil, že táto pieseň hovorí o úpornom hľadaní Boha v zápase so životom. Bono spieva, že sa nikdy nevzdá a že stále beží. Že hľadal Boha vo všetkom (hoci Boh sa v piesni ani raz nespomína), ale nič ho nenaplnilo, nič nezahasilo jeho túžbu, ktorá ho poháňa.
Táto pieseň je tak trochu modernou ódou na Augustínové slová o hľadaní Boha (dávam ich na konci článku, lebo sú dnes aktuálnejšie viac ako inokedy).

Fajn a čo my?
Ako je to s našou túžbou? Ako je to s naším hľadaním? Hľadáme ešte niečo alebo sme sa uspokojili s tým, čo nám ponúka svet?
Kto je pozorný, všimne si, ako sa nás tento svet usiluje rozptyľovať: noviny, správy, reklamy, internet, hry, udalosti,… Ktosi raz povedal, že tento svet sa snaží neustále šokovať naše omámené zmysly a tým nás ešte viac otupiť, aby sme prestali premýšľať, aby sme zabudli na tú najhlbšiu túžbu nášho srdca a nahradili ju niečím iným, čokoľvek iným.
A čo keby sme to dnes my otočili? Čo keby sme sa prestali báť pravdy? Čo keby sme začali bojovať so svetom o svoje srdce? Čo keby sme skoncovali s vyberaním si lacných vecí výmenou za „uhasenie“ túžby hlboko ukrytej v našom srdci?
Čo keby sme dnes šokovali svet Kristom?

„Neskoro som ťa začal milovať, Krása taká stará a taká nová,

neskoro som ťa začal milovať!

Ty si bol vnútri, ja vonku, a tam som ťa hľadal,

tam v tvojich krásnych stvoreniach som ťa hľadal, ja ošklivý.

Ty si bol so mnou, ale ja som nebol s tebou.

Od teba ma odťahovalo všetko to, čo by vôbec nebolo, keby nebolo v tebe.

Volal si a kričal, tak si prehlušil moju hluchotu.

Skvel si sa a zažiaril si, tak si zahnal moju slepotu.

Šíril si sladkú vôňu a ja som ju vdychoval a túžil som po tebe.

Ochutnal som, teraz lačniem a smädí ma.

Dotkol si sa ma a zahorel som túžbou po tvojom pokoji.“

sv. Augustín


KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.