Stihol si už dnešné voľby?

Hm, možno trocha provokačná otázka zvlášť v tomto období. Téma volieb je všade vôkol nás…

No aj tak je otázka voľby záležitosťou každého jedného dňa nášho života. Niekto možno verí v osud, niekto v náhodu. Ja nie a myslím, že ani vy. Ježiš nám predsa daroval slobodu, tak načo nám je osud?

Byť slobodným to však nie je vždy to isté ako možnosť rozhodovať sa, možnosť voľby. Veď zvoliť si môžem aj niečo, čo mi slobodu berie. Ježiš raz povedal, že každý, kto pácha hriech, je otrok. A tak tá základná otázka slobody neznie, či si môžeme vyberať, ale čo si vyberáme?

Čo si si dnes zvolil ty? Vlastne zvolil si si dnes niečo alebo len tak plávaš a nechávaš sa unášať prúdom? Voliť si je záležitosť našej iniciatívy, našej aktívnosti. Každý deň si niečo volíš. Dokonca aj keď si nevolíš, tak si si už zvolil. Buď je to Ježiš alebo je to čokoľvek iné, ktokoľvek iný. Ale bez neho nemôžeš zažiť pravú slobodu. Áno, môžeš si nahovárať, že to tak nie je a že si dostatočne slobodný aj bez neho. Máš predsa vlastný rozum, vlastné hodnoty, vlastné záľuby a vlastné názory.

Ako raz povedal páter Cantalamessa, najväčší protiklad dnes nie je medzi životom a smrťou, teda tým, čo znamená žiť a umrieť, ale medzi tým, čo znamená žiť pre seba a žiť pre Boha.

Tak čo z toho si dnes, zajtra a každý jeden deň zvolíš ty?

 

Daniel Lysý

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.