Zmeniť svet – najťažšia a najľahšia vec na svete

Niekedy sa pristihnem pri tom, ako v duchu bojujem so svetom. Asi každý z nás už zažil chvíľu, v ktorej si želal mať „Arabelin zázračný prsteň“, zmeniť všetko zlé na tomto svete a premeniť to na niečo dobré.

V jednej knihe som čítal, že keď sa raz sv. Anton pýtal Boha na to, prečo je vo svete toľko zla a nespravodlivosti, Boh mu na to odpovedal: „Staraj sa o seba.“ V prvom momente nás pri takej odpovedi napadne všeličo… Na druhej strane tieto slová hovoria a myslia presne to, že ak chceme zmeniť svet, musíme najprv zmeniť svet svojho srdca. Veď ako chceme zmeniť veci a ľudí vôkol nás, keď nechceme zmeniť sami seba?

Raz mi ktosi povedal, že nemám hovoriť ľuďom o Bohu, ak sa ma naňho nepýtajú. Mám radšej žiť tak, aby sa ma na neho pýtali. Dlho som premýšľal nad tými slovami, čo to vlastne znamená pre môj život a evanjelizáciu.

Myslím, že to vynikajúco vystihuje život nášho dnešného oslávenca, sv. Františka z Assisi. Ak chceme zmeniť svet, nejde o to, aby sme menili iných. Svätý František stretol Krista, a to zmenilo v jeho živote všetko. Nemusel sa politicky a sociálne angažovať, nemusel tvoriť fantastické plány a vymýšľať strategické vízie. Najprv dovolil Bohu, aby zlomil jeho srdce a radikálne zmenil seba, svoje postoje a priority. A potom mohol Boh cez neho zmeniť celý svet. Dnes, stále aj po deviatich storočiach,  je sv. František silnou inšpiráciou nielen pre ochrancov prírody, ale najmä pre mnohých tých, ktorí sa podľa jeho príkladu rozhodli zmeniť seba samých a radikálne nasledovať Krista v chudobe a odovzdaní.

Ako teda zmeniť svet?
Neviem to úplne, ale tak môžeme začať úplne jednoducho:

1. Pridaj do svojho denného zoznamu modlitbu, rozhovor s Pánom v samote a načúvaní;
2. Pýtaj sa v modlitbe, čo by si mal zmeniť vo svojom živote – môžeš tiež napr. poprosiť troch ľudí v tvojom okolí, aby ti dali tip na to, v čom by si mohol na sebe viac popracovať;
3. Pros Boha o radosť do života. Uvedom si, že máš Boha a že v ňom máš všetko, tak prečo sa z toho neradovať
4. Začni sa viac usmievať na ľudí 😉

 

Daniel Lysý

KOMISIA PRE MLÁDEŽ V SPIŠSKEJ DIECÉZE je mládežnícka organizácia zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2023 komisia.sk. Všetky práva vyhradené.